عکاسی / تسخیر قرن

  1. خانه گردشگری ویرا
  2. بلاگ
  3. عکاسی / تسخیر قرن
درست نمی‌توان پیش‌بینی کرد که آیندگان از زمانه‌ی ما با چه نام و عنوانی یاد خواهند کرد. عصر سفر به فضا، عصر رایانه، عصر جنگ‌های داخلی، عصر فرمانروایی برندها و سلبریتی‌ها، عصر رسانه‌ها و مخابرات، عصر دیجیتال، عصر بیماری‌های اپیدمی؟ اما بی‌تردید؛ «عکس» و «عکاسی» یکی از مشخصات عصر و مهمان مهم قرن حاضر است. هم از این جهت که شکلی تازه از معنای زیست و هم‌زیستی را بنا کرده‌اند و هم از این جهت که یکی از مهم‌ترین مواد اولیه در کسب و فهم اطلاعات خواهند بود. تخمین این که روزانه چند عکس تولید می‌شود و یا چه تعداد…
عکاسی تسخیر قرن

عکاسی / تسخیر قرن

عکاسی تسخیر قرن

درست نمی‌توان پیش‌بینی کرد که آیندگان از زمانه‌ی ما با چه نام و عنوانی یاد خواهند کرد. عصر سفر به فضا، عصر رایانه، عصر جنگ‌های داخلی، عصر فرمانروایی برندها و سلبریتی‌ها، عصر رسانه‌ها و مخابرات، عصر دیجیتال، عصر بیماری‌های اپیدمی؟ اما بی‌تردید؛ «عکس» و «عکاسی» یکی از مشخصات عصر و مهمان مهم قرن حاضر است. هم از این جهت که شکلی تازه از معنای زیست و هم‌زیستی را بنا کرده‌اند و هم از این جهت که یکی از مهم‌ترین مواد اولیه در کسب و فهم اطلاعات خواهند بود.
تخمین این که روزانه چند عکس تولید می‌شود و یا چه تعداد عکس در کتاب‌ها، مجلات، شبکه‌های تلویزیونی، نمایشگاه‌ها و رسانه‌های دیجیتال مختلف در معرض نمایش قرار می‌گیرد، غیر ممکن شده است. تقریباً هیچ رسانه‌ای بدون انضمام تصاویر مختلف منتشر نمی‌شود. رد پای عکس را در اغلب رشته‌های علمی، حتی گرایشات علوم انسانی هم می‌توان مشاهده کرد. با تجهیزات جدید عکاسی و مخصوصاً گوشی‌های موبایل، پیدا کردن کسی که حداقل یکبار عکاسی را تجربه نکرده باشد، اگر نه غیر ممکن، ولی سخت و دشوار است. شهرها و روستاها، جاده‌ها و فروشگاه‌ها، مراکز آموزشی و تجاری، با کنش مؤثر عکسهای بزرگ احاطه شد‌ه‌اند. به این ترتیب دور از ذهن نیست که چنین ضریب نفوذی در کنار عملکرد امروزین رسانه‌ها تأثیری عمیق و مستمر بر سبک زندگی جهانی گذاشته باشد. پر بیراه نیست اگر بگوییم زندگی فعلی ما مستقیم یا غیر مستقیم وابستگی شدیدی به عکس و عکاسی دارد. سرنوشت رفتارها و رابطه‌های انسانی، اطلاع‌رسانی، ماهیت اخبار مهم و به یادماندنی، تاریخ معاصر، دانش و دانایی، تحقیقات و اکتشافات علمی، هنر، تبلیغات و در نتیجه اقتصاد و سیاست، همه و همه در گرو سلطه‌ی ناگزیر عکس‌ها بازتعریف شده‌اند.
در لحظه‌لحظه‌های زندگی؛ عکس‌ها و تصاویر، مردم دنیا را بمباران می‌کنند. اندیشه‌ها و سیاست‌ها می‌توانند از مسیر چشم‌ها به دیگران منتقل و تثبیت شوند. سلیقه‌ها را تغییر دهند و یا آنچه که می‌خواهند را به شیوه‌های مختلف از چشم‌ها و ذهن‌ها دور کنند.
همانطور که پزشکی، بدون فناوری‌های ویژه‌ی عکاسی، دیگر قابل تصور نیست، دیگر هیچ سفر یا جشن و مراسمی را نمی‌توان بدون ایفای نقش مرکزی توسط «تولید عکس» تصور کرد، تا جایی که بخش‌های مهمی از تفریحات و زندگی روزمره‌ی ما قربانی تهیه‌ی عکس‌های مهیج‌تر از همان لحظه‌ها می‌شوند. آمار رو به افزایش قربانیان عکاسی سلفی، فقط بخشی از این واقعیت محسوب می‌شود. نظام آموزش‌های رسمی و غیر رسمی تقریباً در کنترل عکس‌ها و تصاویر اداره می‌شوند. این موضوع را می‌شود از صدها نرم‌افزار تخصصی نمایش و ویرایش عکس حدس زد.
آن‌قدر در معرض فیلم‌ها و عکس‌ها هستیم که انگار همه‌ی آدم‌ها، منظره‌ها و دیدنی‌های جهان را دیده‌ایم. هنرهای مختلف اعم از نقاشی، نمایش، سینما، معماری و… به وضعیت موجود عکاسی گره خورده‌اند. حتی هنرهای ظاهراً بی‌ارتباطی مثل موسیقی و ادبیات، منکر نیاز به این فن و هنر کم و بیش نوظهور نیستند تا جایی که در گمان مخترعین اولیه‌ی عکاسی هم نمی‌گنجید.
در واقع سرعت تولید و انتشار و تنوع فراگیر حوزه‌ی فعالیت عکاسی، بشر امروزی را مسحور و مقهور کرده است. باید اذعان کرد؛ خوب یا بد، ما تحت کنترل عکس‌ها هستیم و بازگشت جهان امروز از تصویر و عکس دیگر غیر ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × 2 =

فهرست