تاریخ فرش ایران سرگذشت رشتن و بافتن زنان و مردانی است که در سرزمین گسترده­ی فلات ایران، دست­بافته­های خود را با نقش و رنگی که از ذهنیت آنان برآمده بر تار و پود فرش می­نشانند و بی­ادعا این راه و رسم و سنت را به نسل امروز تحویل داده­اند. تاریخ فرش ایران بیشتر بر محور دست­بافته­های پرزدار و گره­دار است که به آن قالی گفته می­شود.

قالی هم در گذشته و هم امروز، یک نیاز برای زندگی روزمره­ی مردم به­شمار می­رود. با این توصیف مشخص است که در تمام دوره­های تاریخی در ایران قالی­بافی رواج داشته است، اما در تمام دوره­ها از رونق و قوت کافی برخوردار نبوده، در برخی حکومت­ها بنا به دلایل مختلف از جمله جنگ­ها و کشورگشایی­های مداوم، هنر قالی رو به افول رفته، در حدی که در تاریخ فرش اسمی از آن دوران یا حکومت خاص برده نشده و نمونه­ای هم وجود ندارد. در عوض در برخی حکومت­ها از جمله صفویان این هنر به اوج شکوفایی می­رسد و نمونه­های بی­نظیری را برای نسل امروز به یادگار گذاشته است.

بدیهی است که در این مطلب فقط از حکومت­ها و دوره­های تاریخی نام برده می­شود که رد پایی از فرش دستبافت در آن دیده شده، این رد پا گاهی به­صورت توصیف در کتب قدیمی، گاهی مربوط به کشف لوازم قالی­بافی و گاهی یک یا چند تخته قالی کشف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوزده − شانزده =

فهرست