[vc_row][vc_column][ultimate_spacer height=”53″][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/6″][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”2/3″][vc_column_text]

گرمایش جهانی وپرندگان

[/vc_column_text][vc_column_text]

گرمایش جهانی بزرگترین تهدید برای پرندگان و حیات وحش در تاریخ بشری محسوب می شود. امروزه نرخ افزایش گرمای جهانی تأثیر ویژه ‌ای بر روی زیستگاه این موجودات دارد که اثرات آن طی دهه های آینده تشدید می‌شود. این پدیده به از دست دادن یک چهارم تا یک سوم تمام گونه های موجود بر روی زمین منجر می‌شود که شماری از گونه ها پرندگان هستند.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/6″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

اگر چه مقداری از این تغییرات اجتناب ناپذیر است، اما هنوز هم می توان برای جلوگیری از تأثیرات خطرناک گرمایش جهانی و تثبیت دوباره آب و هوا قدم هایی برداشت. در حال حاضر، حفاظت از مناطق وسیع با مسیر مهاجرت پرندگان و کنترل بهتر گونه های مهاجم و مدیریت تطبیقی مد نظر است. این مناطق حساس به از دست دادن گونه های بنیادی (اندمیک) پرندگان و حیات وحش منجر می شود. این کاهش تأثیراتی بر روی کشاورزی، جنگلداری، بهداشت عمومی، تفریحات و شکار می‌گذارد و سالانه بودجه های میلیارد دلاری را به خود اختصاص می دهد.

 

چرا گرمایش جهانی برای پرندگان مهم است؟

 

گرمایش جهانی از طرق مختلف بر روی پرندگان و حیات وحش تأثیر می‌گذارد. زیستگاه پرندگان و دیگر حیوانات حیات وحش با افزایش سطح دریاها، آتش سوزی، سیل و خشکسالی، گونه های مهاجم، تغییر در پوشش گیاهی وکاهش میزان برف و یخ از بین می رود. پرندگان مانند اغلب گونه ها به سرعت با پوشش گیاهی خاص و زیستگاه های مختلف سازگار می‌شوند. آن ها برای جبران افزایش درجه حرارت حاصل از گرمایش زمین مجبور هستند محدوده حرکتی زیستگاه های خود را به سمت قطب ها و ارتفاعات بالاتر حرکت دهند. زیستگاه های مختلف نمی توانند مناطق جدید را استعمار کنند، به همین دلیل ممکن است به سرعت در حال کاهش یا نابودی باشند. آفات جدید، گونه های مهاجم و بیماری ها می توانند خطرات جدیدی به وجود آورند. زمان مهاجرت پرندگان، تولید مثل، پرورش و لانه سازی متناسب با شرایط خاص محلی هم چون دسترسی به زیستگاه مناسب، منابع غذایی کافی و تغییرات آب و هوایی می باشد. این تغییرات بر روی گونه های مختلف تأثیرات متفاوتی دارد. رفتار پرندگان نیز تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی است. به عنوان مثال؛ سینه سرخ ها در رشته کوه های راکی به طور متوسط در چند دهه اخیر دو هفته زودتر از بهار می‌رسند، اما منابع غذایی آن ها همانند کرم ها در زمان حضورشان در دسترس شان وجود ندارد.

آیا در حال حاضر گرمایش جهانی تأثیری بر روی پرندگان دارد؟

دانشمندان هشدارهای گرمایش جهانی و تأثیرات آن بر روی پرندگان را مشاهده می کنند. بیش از 80% گونه های گیاهی و حیوانی مطالعه شده در زمان تولید مثل و مهاجرت تحت تأثیر این تغییرات قرار گرفته اند. به عنوان مثال؛ تغییرات در زیستگاه ها یا مسیرهای مهاجرت یا دیگر تغییرات مرتبط با تغییرات آب و هوایی  در برخی مشاهدات به صورت زیر می باشد:

– چند گونه سسک آمریکا شمالی بیشتر از 65 مایل به سمت شمال منتقل شده اند. محدوده حرکتی سسک بال طلایی نزدیک به 100 مایل به سمت شمال منتقل شده است.

– از 1971 تا 1995 میلادی بسیاری از پرندگان انگلیسی تخم گذاری را به طور متوسط 9 روز زودتر شروع می‌کنند. در 20 سال گذشته 12 گونه در انگلیس محدوده زندگی خود را به طور میانگین 10 مایل به شمال انتقال داده اند.

– در قسمت بالایی شبه جزیره میشیگان، 15 گونه شامل سهره نوک قیچی، سینه سرخ و سسک آبی گلو سیاه 21 روز زودتر از سال 1960 رسیده اند.

– پنگوئن آدلای مسیرهای طولانی تری را برای پیدا کردن غذا در بین کوه های یخ شکسته شده طی می کنند.

 

چه گونه یا زیستگاه هایی بیشتر از بقیه آسیب پذیرترند؟

 

پرندگانی که در ارتفاعات بالاتر یا عرض جغرافیایی بالا قرار دارند بر اثر تغییرات آب و هوایی شاید نتوانند محدوده زیستگاه خود را تغییر دهند.

گونه های در معرض خطر با زیستگاه های محدود یا منابع ژنتیکی کوچک ممکن است نتوانند سازگاری کافی داشته باشند و به سرعت رو به انقراض حرکت کنند. گونه های قطبی یا ساحلی با ذوب یخ ها آسیب پذیر خواهند شد. افزایش سطح دریاها و فرسایش خاک زندگی این گونه ها را به خطر می اندازد. خشکسالی های شدید در مرکز ایالات متحده موجب خشک شدن تالاب ها شده اند و این خشکسالی زندگی میلیون ها پرنده آبزی و کنار آبزی را در طول فصل تولید مثل به خطر انداخته است. بسیار واضح است به دلیل تغییرات آب و هوایی، مهاجرت پرندگان نئوتروپیک آوازخوان کاهش یافته است: 53% در ناحیه های دریاچه های بزرگ، 45% در آتلانتیک میانه، 44% در دشت های بزرگ و کمتر از 32% در شمال غربی اقیانوس آرام.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][ultimate_spacer height=”50″][vc_column_text]

چرا پرندگان نمی توانند با گرمایش جهانی سازگار شوند؟

در گذشته میانگین تغییرات دمایی بسیار آرام بود به همین دلیل گونه ها و اکوسیستم ها قادر به پاسخگویی بودند. همچنین الگوهای زیستگاهی به تدریج تغییر می‌کرد و حیات وحش می توانست متناسب با تغییر زیستگاه تغییر کرده تا با شرایط جدید سازگار شود. امروزه هرچند که تغییرات ساده است ولی  سازگاری گونه ها بیش از حد سریع است و موجب از بین رفتن بسیاری از گونه های می‌شوذ.

در بسیاری از نرخ افزایش دما به 10 برابر نرخ افزایش دما در عصر یخبندان رسیده است. به علاوه با رشد و توسعه شهری و صنعتی گونه هایی که به سرعت سازگار می شده اند محدود شده اند. در مقیاس بزرگتر تکه تکه شدن زیستگاه های مجاورهم و همچنین تخریب آنها گونه های در معرض خطر قرار داده است. به عنوان مثال دارکوب ابرو قرمزدر جنوب شرقی ایالات متحده وابسته به جنگل های کاج بالغ می باشد که این زیستگاه نمی تواند به سرعت در مناطق جدید گسترش یابد.

 

چرا کاهش گونه های پرندگان برای مردم مهم است؟

 

پرندگان ارزش اقتصادی و شخصی بسیاری دارند. یک سوم غذای انسانی از گیاهانی که توسط پرندگان گرده افشانی می شود به دست می آید. پرندگان نیز کمک به کنترل چمعیت جوندگان، حشرات و دیگر آفاتی که موجب نابودی جنگل ها و اکوسیستم ها می‌شود می‌کنند. در غرب ایالات متحده گنجشک های ساوانا، توکاها، اگرت ها و دیگر پرنده ها کمک به کنترل جمعیت ملخ هایی که می تواند خرابی بسیاری را به وجود آورد می‌کند. در شرق ایالات متحده، سسک 84% ازکرم های جوانه خوار شرقی را مصرف می‌کنند که در غیر این صورت موجب از بین رفتن درختان صنوبر جنگل می‌شود.

ارزش دیگر پرندگان، زیبایی آن ها می باشد که به همین علت نیز انسان ها علاقه زیادی به پرنگان دارند. نقش ضروری پرندگان در اقتصاد ایالات متحده و بهبود کیفیت زندگی بسیاری از آمریکایی ها به وضوح قابل مشاهده است. حیات وحش ایالات متحده بیش از 2.6 میلیون شغل در آمریکا  ایجاد کرده است.  46 میلیون پرنده نگر آمریکایی سالانه 32 میلیارد دلار هزینه می‌کنند که 85 میلیارد دلار در کل تولید اقتصادی و 13 میلیارد دلار در مالیات بر درآمد دولت فدرال است.

پرندگان نیز نمادهای مهم دولتی هستند. بسیاری از ایالت ها در ایالات متحده آمریکا خطر کاهش پرندگان شان را متوجه شده اند که موجب از بین رفتن روابط شان و هم چنین از بین رفتن پرندگان یا محدوده زندگی آن ها به دلیل تغییرات آب و هوایی می‌شود. به عنوان مثال؛ این گونه ها شامل تراشر قهوه ای و سهره طلایی آمریکایی در آیووا واشنگتن، پری شاهرخ شمالی در مریلند، چرخ ریسک سرسیاه آمریکای شمالی در ماساچوست، سهره بنفش در نیوهمشایر و بلدرچین کالیفرنیایی در کالیفرنیا.

 

کمک به حفظ پرندگان در مقابل گرمایش جهانی

 

قوانین محکم فدرال لازم است تا با آلودگی گرمایش جهانی مبارزه کند، هنگامی که مردم به این موضوع اهمیت موجب حمایت قانون گذاران می شود:

– قوانین محکم فدرال که از انتشار گازهای گلخانه ای به میزان 80% تا سال 2050 میلادی جلوگیری می کند.

– استانداردهای مناسب انرژی تجدیدپذیر دولت فدرال

– استانداردهای مناسب بهره وری انرژی بالاتر

– بهره وری بیشتر وسایل حمل و نقلی

– دولت فدرال برای جلوگیری از آلودگی گرمایش جهانی در تلاش است، اما ما می توانیم انتخاب هایی که انجام می دهیم به کاهش تولید کربن کمک کنیم.

– استفاده از حمل و نقل عمومی، پیاده روی، دوچرخه سواری یا بهره‌وری بیشتر از وسایل حمل و نقل عمومی

– تغییر لامپ های معمولی به فلئورسنت های فشرده.

– در هنگام خرید حتماً به برچسب انرژی توجه داشته باشید تا مطمئن شوید کالای به صرفه‌تری را انتخاب و خریداری می‌کنید.

– کاهش مصرف، استفاده مجدد، بازیافت، خرید تولیدات محلی و دیگر محصولات

– کاهش تولیدات گلخانه ای و کمک به پرندگان: استفاده از گیاهان بومی، کاهش آبیاری و از بین بردن آفت کش ها

 

منبع

www.audubon.org (National Audubon Society)

مترجم: مجتبی معدنی­پور

[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner][ultimate_spacer height=”50″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]